KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Nie, KAŻDA talia w Keyforge'u jest inna (jedynym wyjątkiem są dwie dodatkowe talie treningowe z czerwonego startera, do nauki gry - ale czerwony starter ma i tak ma dodatkowo dwie unikatowe).
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Nie, są tylko dwie unikatowe talie. W oryginalnym secie były dodatkowo dwie standardowe talie, identyczne dla wszystkich, ale na szczęście później porzucono ten poroniony pomysł.

Edit: Nie wiem dlaczego, ale nie widzialem odpowiedzi wyzej kiedy dodawalem tego posta.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: sirafin »

Jak napisali koledzy wcześniej, nie ma większego znaczenia, który zestaw startowy się wybierze, jednak, żeby być precyzyjnym, warto dodać, że zestawy z dwóch pierwszych serii nie mają niektórych żetonów. Oczywiście można użyć dowolnych zamienników, ale jakaś różnica to jest. W linku poniżej wszystko jest dokładnie rozpisane.

https://docs.google.com/document/d/1nKp ... edit?pli=1
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
miszcz
Posty: 178
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: miszcz »

Mam pytanie odnośnie strony, na której liczycie SAS talii. Jak dodać talię?
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Jeśli chodzi tobie o decksofkeyforge.com, to najprościej zarejestrować po prostu talię w oficjalnej apce, a w ciągu kilku minut pojawi się ona na DoK.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Ciekawostka. Przy okazji wydania najnowszego rozszerzenia Dark Tidings, FFG udostępni 2 darmowe „przygody”, które umożliwią grę solo/kooperacyjną (wygląda na to, że również przy pomocy talii ze starszych dodatków). Tutaj link do newsa.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: BOLLO »

Pytanie z czapy. :mrgreen:
Kazda talia jest unikatowa. Zgadza sie. Ale czy zatem jak otworze powiedzmy 4 talie albo mam mase rozkompletowanych deckow to moge z tego skladac cos skrojenego podemnie? Czy w tej grze gra sie tylko tym co fabrycznie zeszlo z maszyny produkcyjnej?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: warlock »

Jak widzę liczbę pytań o tę kwestię to już wiem, że FFG, Rebel, Asmodee i wszyscy święci zrobili jeden wielki fakap marketingowy.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Cytując klasyka: „BOLLO, ogarnij się!!!” :)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: BOLLO »

warlock pisze: 11 mar 2021, 23:23 Jak widzę liczbę pytań o tę kwestię to już wiem, że FFG, Rebel, Asmodee i wszyscy święci zrobili jeden wielki fakap marketingowy.
Na to wygląda, muszę zatem poczytać poogladać filmiki itd.
wilecki pisze: 11 mar 2021, 23:27 Cytując klasyka: „BOLLO, ogarnij się!!!” :)
Próbowałem ale nie wychodzi :-)
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Najemnik »

BOLLO pisze: 11 mar 2021, 22:17 Kazda talia jest unikatowa. Zgadza sie. Ale czy zatem jak otworze powiedzmy 4 talie albo mam mase rozkompletowanych deckow to moge z tego skladac cos skrojenego podemnie? Czy w tej grze gra sie tylko tym co fabrycznie zeszlo z maszyny produkcyjnej?
To tak, jakbyś kupił 4 podstawki Terraformacji, wywalił wszystkie karty czerwone, wszystkie karty dające Oceany, a z reszty zrobił pojedynczą talię kart do dobierania i tak grał. :wink: Dodatkowo, każda talia w Keyforge ma swój własny rewers kart.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: sirafin »

BOLLO pisze: 12 mar 2021, 13:09
warlock pisze: 11 mar 2021, 23:23Jak widzę liczbę pytań o tę kwestię to już wiem, że FFG, Rebel, Asmodee i wszyscy święci zrobili jeden wielki fakap marketingowy.
Na to wygląda, muszę zatem poczytać poogladać filmiki itd.
To nie będzie długa lektura, ta informacja jest na początku instrukcji ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Kisun »

Ja tam nie widzę problemu. Potrzebne są: nieprzezroczyste koszulki, duża ilość różnych kart (najlepiej wszystkie po kilka sztuk), spis zawartości interesujących cię talii, chęć do zabawy i dajesz ;) Przyjmuję, że będziesz grać w domu lub z bliskimi znajomymi, którzy też lubią sobie posiedzieć przy kartach, to możecie sobie tworzyć talie nawet całkiem z głowy full wypas dowolne na całego :) Miłego grania. Nie dziękuj.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ArnhemHorror »

Tylko po co? :D Jeden kolega pisze o „masie rozkompletowanych decków” (ja w życiu jednego niekompletnego na oczy nie widziałem), a drugi o „dużej ilości różnych kart”. Tylko skąd wziąć te wszystkie karty? Ano, trzeba kupić dużo talii, a to nie jest specjalnie tanie (nikt na świecie nie sprzedaje singli do Keyforge’a :lol:). A przecież wystarczy zaledwie kilka talii, żeby naprawdę świetnie się bawić przy poznawaniu ich słabszych i mocniejszych stron. Po co z góry zakładać, że gra się nie spodoba i trzeba będzie kombinować? A nawet jeśli się nie spodoba, to skąd pomysł że dodatkowa inwestycja w jeszcze więcej talii i składanie z nich własnych potworków miałyby to naprawić? Sama rozgrywka przecież się nie zmieni...

I jak miałoby wyglądać to budowanie talii pod siebie? Biorę najlepsze karty jakie mam i, nie zważając na algorytmy tworzenia talii (np. to, że niektórych kart nie może być więcej niż jedna sztuka), składam niemożliwego, nieistniejącego decka tak OP, że sam wyciera znajomymi podłogę? Niezbyt fajna perspektywa, tym bardziej na granie casualowe.

A może chcecie grać istniejącymi, ciekawymi taliami znalezionymi w internecie? Tutaj może pomóc thecrucibleonline, bo każdą zarejestrowaną talię można dodać i grać w sieci. Nie wyobrażam sobie natomiast składania w realu jakiegoś istniejącego decka z mojej puli talii. Żeby np. móc grać jakąś talią z 4 Jeźdźcami Apokalipsy (jedne z najbardziej poszukiwanych rare’ów z pierwszego setu) musiałbym już posiadać jakąś inną talię z 4 Jeźdźcami ;)

W Keyforge chodzi właśnie o to, żeby grać z tym co się ma. Gra jest z jednej strony wystarczająco losowa, a z drugiej nagradza znajomość talii i umiejętności gracza, że wygrać można nawet teoretycznie słabszym deckiem. Talie sa na tyle różnorodne, że łatwo znaleźć coś pod siebie.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

W poście powyżej poruszono dość istotną kwestię Keyforga.
ALGORYTM generowania talii.
W założeniu niektóre karty nie mają prawa spotkać się w jednej talii właśnie z powodu powstania przegiętego komba.
Niektóre karty wymuszają na algorytmie dodanie konkretnych innych kart do decku itp.
Naprawdę warto dać szansę KF takim jaki jest out of the box.
Owszem, mogą zdarzyć się talie które totalnie nie pasują do naszego stylu gry, wtedy może pojawić się uczucie kasy w błoto. Mi na 30+ talii jakie posiadam nie siadły dwa decki. Da się przeżyć.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: BOLLO »

Im dluzej czytam o KF tym bardziej mi sie ta gra podoba.....moze czas w nia wreszcie zagrac? 🤪
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: alpha »

Jestem zupełnie zielony w przypadku tej gry, więc będę musiał przeczytać ten wątek.
Jednak zanim to zrobię, to chciałbym dopytać się o jeden szcegół, więc jeżeli to będzie głupie pytanie, to z góry przepraszam :oops:

Czy jeżeli ktoś ma podstawkę nr 1, a potem wychodzą kolejne (2, 3, 4, itd), to czy jest jakikolwiek sens trzymania poprzednich podstawek?
Pomijając same talie, które są dołączone do poprzednich podstawek, to czy kupując nowszą podstawkę, jest sens trzymania poprzedniej podstawki?

Zastanawiam się czy mimo wszystko nie lepiej by mi było lekko przepłacić ale jednak poczekać i kupić tę najnowszą podstawkę (co ma sie niedługo pojawić)?
Miałbym wtedy możliwość korzystania z wszystkiego wstecz, co do tej pory się pojawiło.
A kupując teraz (na promocji) jakąś wcześniejszą podstawkę, to ograniczam się mimo wszystko do jakiegoś wycinka ze starych talii.
Czy dobrze myślę, czy to jednak inaczej działa?
Pomińmy aspekt nieznacznej oszczędności pieniędzy, a skupmy się na możliwościach "nowszej vs starszej" podstawki.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Tak naprawdę podstawki to tylko talie i żetony. Więc po odjęciu talii nie zostaje praktycznie nic (nawet instrukcja).
Pamiętajcie że PEŁNA instrukcja do KF jest tylko w sieci! W podstawkach jest tylko skrót zasad.
Jeśli ktoś ma jakieś żetony zastępcze to obejdzie się bez podstawki.
Wg mnie najlepiej kupić najnowszą postawkę (jak ktoś lubi oryginalne żetony) dla najnowszego seta żetonów/licznika łańcuchów/znaczników kluczy. (Wraz z rozwojem gry pojawiały się dodatkowe rodzaje żetonów)
Pozostałe sety kupować tylko jako pojedyńcze talie (stare postawki nie mają wtedy sensu jak mamy najnowszą)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: alpha »

OK, czyli w takim razie na spokojnie poczekam do nowej podstawki.
Rozumiem, że mając najnowszą podstawkę i talię z niej pochodzącą, mogę zagrać przeciwko tali pochodzącej z podstawki nr 1, i nie będzie żadnych zgrzytów, blokad, niedopasowania, braków, przewag, itp.?

Zastawiam się też na jak długo może wystarczyć taka talia (skoro nie można jej modyfikować)?
Ile razy gracie jedną talią, aż nie stwierdzicie, że znudziła się wam, albo że już nic nowego nie odkryjecie i czas na coś innego?

Mam wrażenie, że gra będzie nudna, bo talia jest stała.
Tak czy inaczej kiedyś spróbuję, ale jakoś tak mam wrażenie, że nie zaskoczy :?

Ciekawe ile osób tak samo myślało, a potem te osoby stwierdziły, że myliły sie i to bardzo :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: niwgnip »

alpha pisze: 13 mar 2021, 22:59 OK, czyli w takim razie na spokojnie poczekam do nowej podstawki.
[... ]
Mam wrażenie, że gra będzie nudna, bo talia jest stała.
Tak czy inaczej kiedyś spróbuję, ale jakoś tak mam wrażenie, że nie zaskoczy :?

Ciekawe ile osób tak samo myślało, a potem te osoby stwierdziły, że myliły sie i to bardzo :)
Nie wiem czy widziałeś, ale na rebelu można właśnie za 60zl zgarnąć podstawke (druga seria) i 2 talię z pierwszej. Sam na tym skorzystałem bo podejrzewam że nie ma lepszej okazji jak ta na spróbowanie z czym się to wszystko je :)

Link :
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

@Alpha.
Nie musisz czekać do podstawki która ma wyjść. Ta z Masowej Mutacji jest ok.
Każda talia może grać z każdą talią.
Pamiętaj że w danych setach są dostępne określone domy.
Np rzymozaury i gwiezdne flota (nie pamiętam dokładnie nazwy) dostępne są w "zderzeniu światów" i "masowej mutacji". Mars/brobnar dostępny jest tylko w czerwonym i niebieskim secie.
Gra z seta na set rozwijała się mechanicznie , więc im nowszy set tym będzie zawierał dodatkowe słowa kluczowe (alfa/omega) /mechanikę np od masowej mutacj pojawiło się "awansowanie jednostek" (w rzymozaurach)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: itsthisguyagain »

Hej

Przy okazji promocji na Rebelu kupiłem 2 takie sety (Starter czas wstąpienia +2 talie z zew archontów) gra siadła i gramy z żoną praktycznie codziennie. Przy okazji innych zakupów kupiłem talię z masowej mutacji. Wygląda na to, że ta talia z masowej mutacji jakościowo odstaje wyraźnie od naszych pozostałych 8 talii. Nie dość, że jest łącznie 8 wzmocnień (2 embery, 4 obrażenia, 2 karta i 2 przejęcie), kradnie ember, przejmuje ember i przemieszcza go na stwory przeciwnika to jeszcze utrudnia dobieranie przeciwnikowi. Tak się zastanawiamy czy trafiła nam się po prostu wyjątkowo mocna talia czy też w Keyforge'u jest powercreep tj im nowsze sety tym mocniejsze talie.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: alpha »

Już teraz wiem, że nie musze kupować najnowszej :) ale tak sobie właśnie myślę, czy te nowsze talie nie będą miały przewagi względem starszych?
Czyli to o czym przed chwilą napisął kolega @itsthisguyagain
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Osoby które grały na turniejach twierdziły że z masową mutacją wszystko jest ok.
Podobno to niebieski set ludzie traktują jako ten o najsłabszej sile.
Może trafiłeś na taką silną talię. Czasami tak bywa. :)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: itsthisguyagain »

Markus pisze: 14 mar 2021, 14:12 Osoby które grały na turniejach twierdziły że z masową mutacją wszystko jest ok.
Podobno to niebieski set ludzie traktują jako ten o najsłabszej sile.
Może trafiłeś na taką silną talię. Czasami tak bywa. :)
znalazłem taką stronkę decksofkeyforge.com wrzuciłem tam swoją talię i wyszło 80SAS top1% wszystkich decków. Czyli po prostu miałem fart.

https://decksofkeyforge.com/decks/70edb ... b00145d32d
ODPOWIEDZ