Middle Ages (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4671
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1985 times

Middle Ages (Marc André)

Post autor: warlock »

Nadchodzi reimplementacja Majestatu: Królewskiej Korony ;)

https://boardgamegeek.com/boardgame/403754/middle-ages
You are the head of a fiefdom and its future is in your hands. Will you develop agriculture with fields and mills? Or will you become a pious church-builder or prefer to feast in your sumptuous palaces ? Develop your lands in your image and become the most influential lord in the kingdom.

The game is played over 16 rounds. In turn, each player selects a Plot tile from the current row, by placing his Lord piece on it.
Following the order of the row, they add it to their Fiefdom, triggering its powers and scoring, depending on its type.
The 8 different tiles representing the elements of the medieval city: field, farm, village, rampart, market, barracks, church and palace. Each tile has its own scoring system, often dependent on other tiles, and some of them trigger interactive effects (attacking other players, reserving future tiles) or enable combos (to increase income).
Once each player has collected their 16th tile, the player with the most money wins the game.
Na BGG nie ma jeszcze zdjęć, ale teoretycznie gra powinna wyjść 2024 r. ;) Ciekawe czy będzie tu więcej modułów/różnorodności w sposobach punktacji niż w pierwowzorze.
pcyzm
Posty: 698
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 214 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: pcyzm »

Na BGG gra ma zaskakująco niski wiek gracza, zdaniem społeczności niższy nawet od pudełkowego i tak niskiego. Rzeczywiście taki ograny 8 latek może świadomie planując taktykę?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: vnzk »

pcyzm pisze: 24 maja 2024, 16:08 Na BGG gra ma zaskakująco niski wiek gracza, zdaniem społeczności niższy nawet od pudełkowego i tak niskiego. Rzeczywiście taki ograny 8 latek może świadomie planując taktykę?
To był co najwyżej przedstawiciel tej społeczności, bo to wynik głosowania przez jedną osobę :wink:

Obrazek

Aczkolwiek zgadza się to ze zdaniem większości głosujących na Majestat, którego Middle Ages jest reimplementacją.

Obrazek
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 32
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: MCSilvia »

Odebrałam dzisiaj paczkę z grą. Gra jest bardzo dobrze wykonana.
Samo pudełko już robi wrażenie. Kolorowy obrazek jest pokryty połyskiem, żeby wyglądało jak witraż. Reszta jest matowa i ma takie malutkie połyskujące znaczki.
W środku jest tekturowa wypraska, trzyma wszystkie elementy, nic nie lata po pudełku.
Planszetki graczy, kafelki i żetony są zrobione na grubej tekturze. Drewniane znaczniki są ładnie pomalowane i mają ładne grafiki. To nie jest naklejka, albo jest ale ukryta pod gruba warstwą lakieru. Na pewno nic się z tym nie stanie przez lata (może nawet wieki :P). Karty też spoko, takiej grubości jak w Arnaku.
Ode mnie ogromny plus za idealnie wręcz wycięte żetony na wytłoczkach. Są co do milimetra zgodne. Ostatnio co kupię jakąś grę, to cały czas mam przesunięte nawet o 0,5 cm i wygląda to tragicznie. Jednak da się zrobić porządnie.
Maleńki minus za to, że gra śmierdzi pleśnią...Czeka ją teraz tydzień wietrzenia :P
Jestem pozytywnie zaskoczona, bo o wydawnictwu różne opinie słyszałam i kiedyś raz przekonałam się na własnej skórze jakiego babola potrafią zrobić.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4528
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1366 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: Hardkor »

Podobno już pierwszy fuckup w tłumaczeniu. Podsyłam link:


Dla ludzi bez fb/dostepu do grupy: to
Karty "Inwazja barbarzyńców" oraz "Czarna Plaga" mają opis "Każdy gracz odrzuca kafelek X oraz każdy kafelek Y". Nie powinno być słowa "każdy". Sprawdzone z angielska instrukcją.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
pcyzm
Posty: 698
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 214 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: pcyzm »

No i brawo! Sprawdziłem oficjalny komunikat i wygląda na to, że nie pojechali tutaj 'rebelem'.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: mikeyoski »

Pojechała pół Rebelem. Jeśli będzie dodruk, to zamówią więcej instrukcji. Słowo kluczowe to "jeśli" ;-)
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 337
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 44 times
Been thanked: 85 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: Reku_ »

Dobra te dwa słowa to se mogę wykreślić w instrukcji. Ale czy ktoś mi powie jak różni się to gameplayowo od majestatu?
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 32
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: MCSilvia »

U mnie instrukcja została szybko i bezboleśnie skorygowania przy użyciu kolektora w paskach.
Co prawda gra dalej się wietrzy z tego zapachu pleśni 😅
Ale mam pytanie: jak zmieściliście w pudełku te żetony monet i klejnotów? Po wyciśnięciu z wytłoczek nie ma szans żeby wszystkie weszły w to miejsce pod planszetkami lenka. Musiałam pozbyć się części wypraski.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: vnzk »

Reku_ pisze: 29 maja 2024, 21:51 Dobra te dwa słowa to se mogę wykreślić w instrukcji. Ale czy ktoś mi powie jak różni się to gameplayowo od majestatu?
Ze strony odczuć się nie wypowiem, bo nie grałem, ale po samych zasadach:
- nie mamy pracowników, których "wydajemy", żeby zdobyć karty,
- zamiast tego, wybieramy jeden z czterech kafelków, im bliżej lewej strony (słabszy) wybierzemy, tym większy będziemy mieli wybór w kolejnej turze (mechanika z Kingdomino),
- jednocześnie widzimy 16 kafelków (w Majestacie bodaj 6 kart),
- brak "dwufunkcyjnych" kafelków,
- możemy ulepszać poszczególne budynki (o większą liczbę monet oraz o większą liczbę punktujących budynków),
- niektóre budynki mają możliwość zabierania innym monet,
- nie ma liczenia największej liczby i różnorodności budynków na koniec gry, po prostu odejmujemy 10 punktów za każdy brakujący rodzaj budynku,
- co 4 rundy odpala się wydarzenie (widoczne są od razu wszystkie 4),
- monety są tekturowe :wink:

Bardzo chętnie posłuchałbym porównania odczuć z rozgrywki, bo gra wygląda zachęcająco, powyższe zmiany są również ciekawe.
Lailonn
Posty: 170
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: Lailonn »

A może zamiast spamować żalami na wydawnictwo w temacie o konkretnej grze to skupicie się na niej?

Błąd w instrukcji dla mnie bez znaczenia, bo ewidentnie gra ma spójną ikonografię i skoro raz dany symbol oznacza odrzuć żeton x to nie uznałbym że potem nagle znaczy odrzuć wszystko - nawet jak instrukcja to mówi.

Gra ma zaraz wyjść a celuje raczej w domowych graczy niż wyjadaczy, więc dziwi mnie totalny brak rozgrywek czy innych filmików. Pozostaje kupić w ciemno? Wygląda obiecująco jako filler
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11073
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3277 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: japanczyk »

Posprzatane, po gorzkie zale o wspieraczki Czachy sprzed 6 (sic!) lat zapraszam tutaj: viewtopic.php?p=1646816#p1646816
Tutaj zaprszam do dyskusji o grze


Ja czekam na cene sklepowa - ciekaw jestem czy bedzie mozna dostac taniej niz w przedsprzedazy bo tutul jest na zakupowej liscie
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: vnzk »

Lailonn pisze: 30 maja 2024, 21:08 Gra ma zaraz wyjść a celuje raczej w domowych graczy niż wyjadaczy, więc dziwi mnie totalny brak rozgrywek czy innych filmików. Pozostaje kupić w ciemno? Wygląda obiecująco jako filler
Totalnego braku filmików nie ma, jest jeden od On Table i jeden od Game Trolla. Łącznie te kanały mają ponad 100 tysięcy subskrybentów, więc całkiem spora grupa potencjalnych kupców :wink:
japanczyk pisze: 30 maja 2024, 22:17 Ja czekam na cene sklepowa - ciekaw jestem czy bedzie mozna dostac taniej niz w przedsprzedazy bo tutul jest na zakupowej liscie
W AlePlanszówkach po rabatach da się zejść minimalnie poniżej stówki, czyli niemal jak w przedsprzedaży u Czachy.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 337
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 44 times
Been thanked: 85 times

Re: Middle Ages (Marc André)

Post autor: Reku_ »

japanczyk pisze: 30 maja 2024, 22:17 Ja czekam na cene sklepowa - ciekaw jestem czy bedzie mozna dostac taniej niz w przedsprzedazy bo tutul jest na zakupowej liscie
Jest, Na aleplanszowkach jak powiedziane wyżej. Ja kupię, ale poczekam ze 3 miesiące może będą wyprzedaże u czachy.
Majestat mam ograny dobrze, szczególnie z dzieciakami. Z chęcią odświeżę temat
ODPOWIEDZ