Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tommyray
Posty: 1337
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 567 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: tommyray »

Moonday pisze: 19 maja 2024, 20:49
bdm pisze: 19 maja 2024, 20:39 Troll nieźle wypunktował nową edycję. Mam wrażenie, że wszystko jego zdaniem w porównaniu do poprzedniej jest gorsze.
To on już grał? Wydaje mi się, że to kolejny przykład gracza posiadającego w swojej kolekcji kompletu 4 edycji Talismana i walczącego z własnym dysonansem. Nikt nikomu nie każe wymieniać starego wydania na nowe, spokojnie :)
Wyjaśnij może dysonansem kwestie jak: rodzaj użytej czcionki, przejścia pomiędzy polami, ODWRÓCONĄ perspektywę w grafikach terenu, absurdalny projekt kart spotkań gdzie ponad 50% karty to ornament i ramka i tekst na białym tle. To są obiektywne partactwa zrodzone w dziale graficznym, nie ma tu żadnego dysonansu, bo nawet nie mając poprzednich edycj widzę wyraźnie spartoloną robotę w tym projekcie.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Moonday »

tommyray pisze: 19 maja 2024, 21:17 Wyjaśnij może dysonansem kwestie jak: rodzaj użytej czcionki, przejścia pomiędzy polami, ODWRÓCONĄ perspektywę w grafikach terenu, absurdalny projekt kart spotkań gdzie ponad 50% karty to ornament i ramka i tekst na białym tle. To są obiektywne partactwa zrodzone w dziale graficznym, nie ma tu żadnego dysonansu, bo nawet nie mając poprzednich edycj widzę wyraźnie spartoloną robotę w tym projekcie.
Proste. Gdyby odwrócić wersje gier, to pojawiałyby się argumenty w stylu: co to za uproszczone rysunki rodem z lat 90tych? Dlaczego na kartach spotkań grafika zajmuje tylko 1/3 strony? Dlaczego na grafikach terenu na planszy jest odwrócona perspektywa? Co to za brzydkie figurki? Dlaczego wszystko jest takie kwadratowe i w ramkach? Itd.. Niektórzy ludzie nie lubią drastycznych zmian. Podobnie było przy okazji zmiany szaty graficznej w Great Western Train. Dla mnie obie wersje Talismana są paździerzowe i jakbym miał czwartą edycję, to bym na tę nawet nie spojrzał i na odwrót. Mam natomiast wrażenie, że nowa wersja jest bardziej ugrzeczniona, bo ci bohaterowie na kartach jacyś tacy uśmiechnięci. Wg. mnie nie ma co narzekać, bo nikt nikomu 4 edycji nie zabierze, no chyba że ktoś faktycznie ulokował swoje środki w Talismanie all-in i boi się o swoje pieniądze...
lbyczy
Posty: 38
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 134 times
Been thanked: 15 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: lbyczy »

Według BGG autorem 5 edycji jest tylko Robert Harris. Co do grafiki, to na nowych kartach mag wygląda jak elf, zaklinacz jak dżin, a czarodziej jak chińczyk z dzbankiem... Ilustracje bohaterów przypominają takie z generatora AI. Ale można się z tym pogodzić - takie czasy, stare rysunki też nie były bardzo dobre. Osobiście brakuje mi tutaj edycji organizacji planszy (ilustracje do góry nogami?, podział pól tekstu białymi kreskami) i kart (te napisy na krawędzi kart i czcionka ala Arial Narrow, brr... ). Liczę jedynie na nowe zasady, które da się wdrożyć do wcześniejszej edycji, np. levelowanie postaci w zależności od aktualnego poziomu danego wskaźnika, czy zastosowanie żetonu losu, jako ruch 1-6. Szkoda, zmarnowany potencjał. Chyba zabrakło Pana Jana Wystarczającodobrego. :lol:
Ostatnio zmieniony 20 maja 2024, 00:18 przez lbyczy, łącznie zmieniany 2 razy.
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: M_T »

Moonday pisze: 19 maja 2024, 22:08 Proste. Gdyby odwrócić wersje gier, to pojawiałyby się argumenty w stylu:
... dlaczego te karty są tak czytelne? Dlaczego wygląd elementów jest tak spójny?
samuraj1369
Posty: 460
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 173 times
Been thanked: 166 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: samuraj1369 »

A mi się podoba 5. edycja i chyba sobie zakupię do popykania przy piwku.
Wszystkie "wady" które wymieniacie są dla mnie albo nieistotne albo totalnie niezauważalne.

5. edycja ma jedna ogromną przewagę nad poprzednikiem.
Jest/Będzie dostępna.
lemon_curry
Posty: 290
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: lemon_curry »

paździerz totalny.

autor jest też zwolennikiem nowych trendow kulturowych, o ktorych tu wprost nie mozna napisac.
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 265
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 75 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Poochacz »

Patrzę na te foty i zamysł artystyczny twórcy do mnie nie trafia. Gotów byłem wydać kasę bez gadania choćby i w przedsprzedaży ale poczekam na instrukcję, pierwsze unboxingi, plany dodatków... Gdybym miał grać tylko w tą brzydką podstawkę to jednak nie wrócę do tytułu
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

Gromb pisze: 19 maja 2024, 09:43 Cena wersji PL w okolicy 215 złotych po rabatowaniu, całkiem przyzwoita. Graficznie, mimo wszystko lepiej było poprzednio, ale nie ma aż takiej dramy. Myślę, że jednak przyjmie się, jako gateway dla nowych graczy, a część się przesiądzie na nowe wydanie. Ceny poprzedniego wydania też spadną z czasem.
Dopłacając 30pln masz Wiedźmina który jest niebo lepszy od tego losowego czegoś co do starszego Talizmana nie ma co porównywać. Może komuś takie grafiki AI odpowiadają i to nie podlega dyskusji ale w tym wypadku mamy przykład jak graficznie można posuć grę. Nadal plansza gracza to jakaś pomyłka tak jak było w poprzednich wersjach, po raz kolejny te badziewne stożki, ilustracje do góry nogami, text na kartach. czcionka na planszy, ornamenty na kartach przygód, karty przygód totalnie spaprane graficznie.

Niestety ale uważam że ta edycja pomimo ładnej i ciekawej okładki resztę ma po prostu zrobione bardzo źle. Jest to przykład partactwa i tego jak grę która miała wielki wpływ na rozwój planszówek można tak nie poszanować. Nie wnikam w mechaniki które podobno jakoś tam się delikatnie zmieniły ale Talizman to była gra lekka i przede wszystkim nastawiona na spotkanie nie z grą a graczami. Być może podchodzę to tego zbyt sentymentalnie ale uważam ze potencjał został zaprzepaszczony tym potworkiem V edycją.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

Mam wszystko z 4 edycji, mam wszystko z lat 90, byłem gotów kupić wszystko z 5 edycji ale to jest brzydkie i odpadam. Nie trzeba się tu doszukiwać innych powodów. Liczyłem przede wszystkim na rewelacyjną szatę graficzną, bo na taką zasługuje ta, klasyczna i jednak prosta gra. Niczego więcej ta gra nie potrzebuje, ewentualnie jakieś drobne modyfikacje zasad ale to ma drugorzędne znaczenie bo można je łatwo samemu wprowadzić
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11081
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3383 times
Been thanked: 3280 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 09:31 Niestety ale uważam że ta edycja pomimo ładnej i ciekawej okładki resztę ma po prostu zrobione bardzo źle. Jest to przykład partactwa i tego jak grę która miała wielki wpływ na rozwój planszówek można tak nie poszanować. Nie wnikam w mechaniki które podobno jakoś tam się delikatnie zmieniły ale Talizman to była gra lekka i przede wszystkim nastawiona na spotkanie nie z grą a graczami. Być może podchodzę to tego zbyt sentymentalnie ale uważam ze potencjał został zaprzepaszczony tym potworkiem V edycją.
Partactwa?
Wielki wplyw na rozwoj planszowek?
Potencjal zaprzepaszczony?

Graficzne zmiany moga sie podobac lub nie - dla mnie szata zostala unowoczesniona i spoko, czcionka jest nijaka i to najwiekszy zarzut, ale jest napewno czytelna, wiec spoko

Zmiany w zasadach sa prawie zadne, wiec jesli w pudelku maja byc od razu alternatywne konce gry to juz jest super, wyrzucenie tej porazki jaka bylo player elimination tez spoko
Co w tym zaprzepaszczonego?

Dodatki z pewnoscia sie pojawia, nie zazyna sie kury znoszacej zlote jajka, wiec na Gory, Miasto, Las i Lochy liczylbym w tej czy innej formie ;)

A zarzut o jakies "nowe trendy kulturowe" to juz w ogole jakis otchlaniu wyciagniety
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:11 Partactwa?
Tak to się nazywa kiedy coś się zrobi źle/ na odwal się.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:11 Wielki wplyw na rozwoj planszowek?
A nie?
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:11 Potencjal zaprzepaszczony?
Zdecydowanie.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:11 A zarzut o jakies "nowe trendy kulturowe" to juz w ogóle jakis otchlaniu wyciagniety
To już nie do mnie zarzut, ale cieszę się ze nie ma niebinarnych postaci i innych dziwactw XXI w.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11081
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3383 times
Been thanked: 3280 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 10:17 Tak to się nazywa kiedy coś się zrobi źle/ na odwal się.
\
To rozwin co jest zrobione ŹLE lub na ODWAL się :)
Naprawde jestem ciekaw jak to oceniles po tej ilosci informacji, ktora obecnie jest dostepna
BOLLO pisze: 20 maja 2024, 10:17 A nie?
A tak? Smiem powiedziec, ze nie widze tego jaki Talisman mial wplyw na rozwoj planszowek. To ze cos bylo popularne (czy jest) nie znaczy ze ma wplyw na rozwoj czegokolwiek. Jest wiele innych gier z lat 80, ktore mialy wplyw na rozwoj planszowek jak chociazby HeroQuest. Popularnosc - tak, wplyw na rozwoj - raczej bym nie szalal.
BOLLO pisze: 20 maja 2024, 10:17
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:11 Potencjal zaprzepaszczony?
Zdecydowanie.
Ponownie - rozwin. Co byloby niezaprzepaszczeniem tego potencjalu?
Zmiany miedzy poszczegolnymi edycjami 1/2/4 byly i sa kosmetyczne, kolejne zmiany w regulach ktore wpradza 5 ed, sa kolejnymi drobnymi zmianami, zadnej rewolucji, wiec jaki potencjal tu zaprzepaszczono.
Wciaz jest to ta sama gra, wiec jesli ktos ma 4th ed to dalej moze grac, zmiana kilku pol nie sprawi, ze grac bedzie sie calkiem inaczej niz w 4 edycje
samuraj1369
Posty: 460
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 173 times
Been thanked: 166 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: samuraj1369 »

A takie pytanie.
Dużo osób tutaj twierdzi, że to są grafiki wykonane przez AI.
Jakieś potwierdzenie tych słów czy tak gadacie żeby gadać, bo wiadomo, że w ekskluzywnym świecie wytrawnych planszówkowiczów wszystko powinno być malowane na sztalugach?
Przecież te grafiki są moim zdaniem o niebo lepsze od tych z 4 ed. W poprzedniej edycji lepsze było rozmieszczenie na kartach, ale grafiki były tam cholernie brzydkie i mocno się zestarzały. W 5 ed. odczuwam taki vibe trochę ala Aeon's End i to mi się podoba.

Czcionka jest prosta i czytelna, czyli taka jaka teraz panuje moda wszędzie na świecie czy to w książkach, na broszurach czy w internecie. Czasy wykwintnych czcionek i inicjałów skończyły się gdzieś, no nie wiem, w średniowieczu? Na duży plus, zamiana tekstu na symbole na planszy, co również łączy się z aktualnymi trendami w planszówkach.

Co do odwróconych obrazków na planszy. W sumie to nie jest głupie, bo przecież zawsze siedzimy dookoła planszy. Ile razy jest tak, że gracie w 4 osoby i dwie osoby widzą planszę dobrze, a dwie do góry nogami? Tutaj przynajmniej obrazki dla tych jednych będą w dobrą stronę, a łącząc to z zamianą tekstu na ikonografię, wpływa pozytywnie na czytelność planszy. Nie wiem czy to zamierzony efekt czy nie, ale może się udać.

Troll w swoim materiale stwierdził prześmiewczo, ze płacimy więcej za mniej i dodatkowo on SAM wspomniał o inflacji i pomimo tego bezczelnie olał tę kwestię xD "No ja wiem, ze inflacja i koszty produkcji przez te parę lat poszły do góry, no ale jak można płacić więcej za mniej! hurr durr." Zapraszam do sklepu sprawdzić ile chleb kosztuje i skwitować to tym samym komentarzem.

I wszystko co napisałem wyżej to moja opinia i odczucia, więc przed próbą linczu pomyślcie czy zaczniemy na tym forum zakrzykiwać już nawet prywatne opinie.

EDIT. Stawiam dolary przeciw orzechom, że jeśli szata graficzna byłaby ta sama, ale dorzuciliby więcej figurek czy ogólnie contentu, to nikt by nawet nie wspomniał o tym aspekcie. Wszyscy byście piali nad tym jak cudownie wyceniony klasyczek w nowej odsłonie!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:31 To rozwin co jest zrobione ŹLE lub na ODWAL się
Naprawde jestem ciekaw jak to oceniles po tej ilosci informacji, ktora obecnie jest dostepna
Jak pisałem wyżej oceniałem jedynie szatę graficzną. Wypunktowałem co mnie w oko boli i jak widać nie jestem w tym osamotniony. A na FB większość osobom nie pasują te grafiki. Powtarzać się nie ma sensu.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:31 A tak? Smiem powiedziec, ze nie widze tego jaki Talisman mial wplyw na rozwoj planszowek. To ze cos bylo popularne (czy jest) nie znaczy ze ma wplyw na rozwoj czegokolwiek. Jest wiele innych gier z lat 80, ktore mialy wplyw na rozwoj planszowek jak chociazby HeroQuest. Popularnosc - tak, wplyw na rozwoj - raczej bym nie szalal.
Gdyby zrobić jakąś ankietę to śmiem twierdzić że MiM/Talizman byłby w rankingu najczęściej wymienianych gier od których ludzi zaczynali swoją przygodę z planszówkami. A zdecydowanie byłby nr 1 w grach "przygodowych" . Oczywiście mam na myśli polskich graczy.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:31 Ponownie - rozwin. Co byloby niezaprzepaszczeniem tego potencjalu?
Simple. Gdyby to dopracować graficznie, jakościowo i mechanicznie (nawet taka pierdoła jak rzut kostką gdzie można definiować o ile pól faktycznie chcemy się poruszyć) to gra mogłaby być ponownie takim pomostem do wejścia w świat planszówkowy. A tak to nadal są o niebo lepsze pozycje które mogą zachęcić.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

(nawet taka pierdoła jak rzut kostką gdzie można definiować o ile pól faktycznie chcemy się poruszyć)
After you roll for move, you may spend a fate to instead move up to 6 spaces in any direction, but you can't go to a space with another player.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11081
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3383 times
Been thanked: 3280 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 10:51 Gdyby zrobić jakąś ankietę to śmiem twierdzić że MiM/Talizman byłby w rankingu najczęściej wymienianych gier od których ludzi zaczynali swoją przygodę z planszówkami. A zdecydowanie byłby nr 1 w grach "przygodowych" . Oczywiście mam na myśli polskich graczy.
A jaki to daje Talismanowi wplyw na rozwoj planszowek? ;)
BOLLO pisze: 20 maja 2024, 10:51
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 10:31 Ponownie - rozwin. Co byloby niezaprzepaszczeniem tego potencjalu?
Simple. Gdyby to dopracować graficznie, jakościowo i mechanicznie (nawet taka pierdoła jak rzut kostką gdzie można definiować o ile pól faktycznie chcemy się poruszyć) to gra mogłaby być ponownie takim pomostem do wejścia w świat planszówkowy. A tak to nadal są o niebo lepsze pozycje które mogą zachęcić.
przeciez zmiana z move x na move up to x to fundamentalna zmiana i potrzeba przebudowania calego systemu rozgrywki xD Gdybys to wyeliminowal doslownie zniszczylbys to czym ta gra jest - losowa przygoda, bo kostka nikogo nie faworyzuje, a zmiana na move up to pozwalalaby ci chodzic miedzy dwoma polami, boostowac sie do woli i jechac dalej
Gry z kostkami nie bez powodu sa najlepszymi gatewayami - kostki zabieraja czesc decyzyjnosci i ukracaja potencjalny paraliz decyzyjny z rozwazaniem kazdego mozliwego pola ruchu

Graficznie gra wydaje sie dopracowana, po prostu tobie sie nie podoba ;) A to ze sa rowniez inni nie znaczy ze zmiana jest zla - takie same glosy byly przy wprowadzaniu poprzedniej edycji z tego co wygrzebalem w internecie ;)
A jakosciowo... nie wiem jak mozesz oceniac ze jakosciowo cos nie zostalo dopracowane na tym etapie :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

warlock pisze: 20 maja 2024, 11:04
(nawet taka pierdoła jak rzut kostką gdzie można definiować o ile pól faktycznie chcemy się poruszyć)
After you roll for move, you may spend a fate to instead move up to 6 spaces in any direction, but you can't go to a space with another player.
I to jest jak najbardziej spoko zmiana tyle tylko że tego losu podczas gry też nie ma jakoś nie wiadomo ile.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 11:05 A jaki to daje Talismanowi wplyw na rozwoj planszowek?
Chodzi o hobby a nie o "plaszówki" jako przedmiot, źle dobrane słowo.
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 11:05 przeciez zmiana z move x na move up to x to fundamentalna zmiana i potrzeba przebudowania całego systemu rozgrywki xD
I wówczas zamiast grać 3-5h grałbyś wedle wyboru 1-3h. Jak myślisz po jaką grę ludzie chętniej by sięgnęli po tą co trwa 5h czy 2h?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11081
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3383 times
Been thanked: 3280 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 11:25
japanczyk pisze: 20 maja 2024, 11:05 przeciez zmiana z move x na move up to x to fundamentalna zmiana i potrzeba przebudowania całego systemu rozgrywki xD
I wówczas zamiast grać 3-5h grałbyś wedle wyboru 1-3h. Jak myślisz po jaką grę ludzie chętniej by sięgnęli po tą co trwa 5h czy 2h?
BOLLO wybacz, ale nie rozumiesz jak daleko rozgrywka zmienilaby sie przez wprowadzenie tej zmiany - wyeliminowalbys polowe funu, ktory gra daje - ludzie, wbrew twoim przekonaniom, nie siegali by po nia chetniej, bo nie dostarczalaby tych samych wrazen co obecnie
To jest 5. edycja tej gry i zauwaz, ze jest to jedna z rzeczy, ktora jest nieruszana w kolejnych iteracjach tej gry od 40 lat, a ty uwazasz, ze zmiana tego by te gre poprawila :D
antonio3333
Posty: 713
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 71 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: antonio3333 »

Zgadzam się, move up to a move to wiele by zmieniło. Wiele razy miałem tak, że chciałbym wyrzucić 2 a wyrzuciłem 4 No i musiałem szybko adaptować swój plan, a nawet czasem go porzucić. To jest trochę kwintesencja talismana. Jak to powiedział Tulio z Drogi do El Dorado "Człowiek ma plan, ale bogowie mają lepszy" :P
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

antonio3333 pisze: 20 maja 2024, 12:00 Zgadzam się, move up to a move to wiele by zmieniło. Wiele razy miałem tak, że chciałbym wyrzucić 2 a wyrzuciłem 4 No i musiałem szybko adaptować swój plan, a nawet czasem go porzucić. To jest trochę kwintesencja talismana. Jak to powiedział Tulio z Drogi do El Dorado "Człowiek ma plan, ale bogowie mają lepszy" :P
Zgadza się , dlatego uważam że takiemu Talizmanowi bliżej do Monopyly niż rasowej przygody. Ja nie mówię że los to jest zło bo sam gram i lubię jeszcze bardziej gry losowe niż talizman ale akurat tutaj move to jest dla mnie złym pomysłem, dlatego tak bardzo lubię Wiedzmina.
samuraj1369
Posty: 460
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 173 times
Been thanked: 166 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: samuraj1369 »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 12:12
antonio3333 pisze: 20 maja 2024, 12:00 Zgadzam się, move up to a move to wiele by zmieniło. Wiele razy miałem tak, że chciałbym wyrzucić 2 a wyrzuciłem 4 No i musiałem szybko adaptować swój plan, a nawet czasem go porzucić. To jest trochę kwintesencja talismana. Jak to powiedział Tulio z Drogi do El Dorado "Człowiek ma plan, ale bogowie mają lepszy" :P
Zgadza się , dlatego uważam że takiemu Talizmanowi bliżej do Monopyly niż rasowej przygody. Ja nie mówię że los to jest zło bo sam gram i lubię jeszcze bardziej gry losowe niż talizman ale akurat tutaj move to jest dla mnie złym pomysłem, dlatego tak bardzo lubię Wiedzmina.
Wyczuwam marudzenie typowego euro-sucharzysty, co to musi mieć nad wszystkim kontrole i możliwość policzenia.
Zgadłem?
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 270
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 175 times
Been thanked: 116 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Urkeith »

Jakkolwiek nie lubię Talismana, tak zgadzam się, że "move up to" pozbawiłoby całkowicie sensu tej gry.To jest gra do piwka, lekka, losowa jak diablo, gateway. Jeżeli mógłbyś de facto wybrać gdzie się ruszysz to owszem, obcinasz pewnie z połowe czasu gry natomiast gra straciłaby to, czym jest.

Co do wiedźmina. Mimo wszystko jest bardziej rozbudowany od takiego talismana. No i droższy, przecież ceny nawet wersji standardowej to już 350+ co jest kwotą absurdalną(naprawdę, dziwię się decyzjom dodrukowym rebela) i już powoduję, że raczej nie stawiałbym go w szeregu gier w podobnej cenie co nowa edycja Talismana.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 12:12 Zgadza się , dlatego uważam że takiemu Talizmanowi bliżej do Monopyly niż rasowej przygody.
Ale zaraz - przez to, że w Talismanie rzucasz na ruch to ta gra dla Ciebie jest z definicji mniej przygodowa, niż Wiedźmin?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5287
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

samuraj1369 pisze: 20 maja 2024, 12:25 Wyczuwam marudzenie typowego euro-sucharzysty, co to musi mieć nad wszystkim kontrole i możliwość policzenia.
Zgadłem?
Być może...nie jestem w stanie tego stwierdzić. :mrgreen:
Urkeith pisze: 20 maja 2024, 12:27 No i droższy, przecież ceny nawet wersji standardowej to już 350
zatrzymałem się na cenie 240pln.
warlock pisze: 20 maja 2024, 12:30 Ale zaraz - przez to, że w Talismanie rzucasz na ruch to ta gra dla Ciebie jest z definicji mniej przygodowa, niż Wiedźmin?
Nie. Mniejsza "przygodowość wynika z gigantyczniej losowości która dotyczy ruchu. Gra niejako mówi ci co masz zrobić a to co chciałbyś zrobić.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

BOLLO pisze: 20 maja 2024, 14:21 Nie. Mniejsza "przygodowość wynika z gigantyczniej losowości która dotyczy ruchu. Gra niejako mówi ci co masz zrobić a to co chciałbyś zrobić.
Autentycznie nie widzę żadnego związku między jednym a drugim. Powiem więcej - nieprzewidywalność tego co mi się przydarzy w przyszłości chyba bardziej uwypukla "przygodowość", niż możliwość planowania wszystkiego od A-Z?
ODPOWIEDZ