Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Raleen
Posty: 862
Rejestracja: 29 cze 2004, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Adrian pisze:Czy Perikles dobrze sie skaluje? Mial ktos okazje zagrac w 3-4 osoby? Jak wyglada wtedy gra?
W 4 osoby też sprawdza się dobrze.

Jak graliśmy z dezerterem w OKU zabawa była przednia :)
Relacji chyba nie było z tego spotkania, ale dyskutowaliśmy o tym na swoim podwórku.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Zgadzam się z przedmówcą. W 4 osoby gra się bardzo dobrze i jak dla mnie gra jest świetnie wyskalowana. Nie wiem co jest w przypadku 3 osób. Obawiam się, że wtedy gra może troszke tracić, ale jak tylko będę miał okazję przetestuję taki wariant i podziele się wrażeniami :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Jestem po pierwszej grze, biorąc po uwagę fakt, że Perikles posiada najgłupiej napisaną instrukcję z jaką sie spotkałem do tej pory - bije ją tylko w moim rankingu HellGame, mam kilka pytań dotyczących rozstrzygania bitew.

1. W jaki sposób rzuca się kośćmi - kolejno, czy jednocześnie? Wczoraj graliśmy jednocześnie. Rzucał atakujący i obrońca, kto się załapał otrzymywał token. W wyniku tego doszło raz do sytuacji, że obaj gracze mogli mieć po dwa tokeny. Każdy strona załapała sie po dwa razy. Czy graliśmy dobrze, czy jednak najpierw rzuca atakujący, a potem obrońca?

2. Czy głównym obrońcą może być wojsko innego gracza niż tego który aktualnie dzierży władzę w danym mieści?

3. Czy na polu sojusznicy (ataku lub obrony) można położyć odziały o różnych kolorach i różnych graczy. Np. czy flota sojusznicza może składać się z trirem Megary, Argos i Teb, broniąc posiadłości Koryntu?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Neurocide pisze:
1. W jaki sposób rzuca się kośćmi - kolejno, czy jednocześnie? Wczoraj graliśmy jednocześnie. Rzucał atakujący i obrońca, kto się załapał otrzymywał token. W wyniku tego doszło raz do sytuacji, że obaj gracze mogli mieć po dwa tokeny. Każdy strona załapała sie po dwa razy. Czy graliśmy dobrze, czy jednak najpierw rzuca atakujący, a potem obrońca?
Jednoczesnie
Neurocide pisze: 2. Czy głównym obrońcą może być wojsko innego gracza niż tego który aktualnie dzierży władzę w danym mieści?
Tylko za zgoda lidera, z broniacego sie miasta.
Neurocide pisze: 3. Czy na polu sojusznicy (ataku lub obrony) można położyć odziały o różnych kolorach i różnych graczy. Np. czy flota sojusznicza może składać się z trirem Megary, Argos i Teb, broniąc posiadłości Koryntu?
Tak
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

ad 1: Jesli rzuca sie jednocześnie, to co robić w sytuacjach, kiedy obaj gracze się łapią? Dostają tokeny, lecz kiedy robią to dwa razy oboje są zwycięzcami czy oboje przegrywają. Walka toczy sie do dwóch tokenów?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Post autor: Visar »

Jeśli oboje gracze mają już po 2 tokeny, to walka toczy się nadal aż do momentu gdy komuś jednemu powinie się noga i równocześnie drugiemu uda się załapać. Czasami taka walka może się trochę przedłużyć :)
Innymi słowy: jeśli oboje macie po 2 tokeny to gracie do momentu aż w danej rundzie ktoś wygra a druga strona się nie obroni.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Instrukcja mówi:

"Gracze JEDNOCZEŚNIE rzucają dwiema kostkami i sumuja wyniki. Jeśli suma jest wyższa lub równa określonej w tabeli, gracz zabiera znacznik bitwy i układa po swojej stronie. Pierwszy gracz, który zdobędzie dwa znaczniki wygrywa rundę. Jeśli obaj gracze zdobędą dwa znaczniki jednocześnie, rzucają, póki rzut nie uda się tylko jednej stronie.".

Wszystko jest w instrukcji napisane i nie wiem co jest w niej nie zrozumiałego i "najgłupiej" napisanego. Wystarczy ją uważnie przeczytać :wink:
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Nie od dzis wiadomo, ze najlatwiej wszystko zrzucic na instrukcje ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Fakt, wypadły mi te szczegóły, wiec nie jest to dla mnie najgłupiej napisan instrukcja, ale mogłaby być złożona odrobinkę mądrzej. Nie mam w każdym razie juz do niej zastrzeżeń, tym bardziej, że mimo pytań które zadałem udzielone odpowiedzi wskazały że pierwszą partię rozegraliśmy dobrze.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Post autor: grucha »

Stax pisze:
Neurocide pisze: 3. Czy na polu sojusznicy (ataku lub obrony) można położyć odziały o różnych kolorach i różnych graczy. Np. czy flota sojusznicza może składać się z trirem Megary, Argos i Teb, broniąc posiadłości Koryntu?
Tak
A jak to jest z polem obroncy glownego?
Moga sie tam znajdowac zetony tylko jednego gracza, ale czy pochodzace tylko z jednego miasta ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

grucha pisze:
Stax pisze:
Neurocide pisze: 3. Czy na polu sojusznicy (ataku lub obrony) można położyć odziały o różnych kolorach i różnych graczy. Np. czy flota sojusznicza może składać się z trirem Megary, Argos i Teb, broniąc posiadłości Koryntu?
Tak
A jak to jest z polem obroncy glownego?
Moga sie tam znajdowac zetony tylko jednego gracza, ale czy pochodzace tylko z jednego miasta ?
Zetony jednego gracza. Moga byc z roznych miast.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Perikles nie wymaga rekomendacji, bo znakomitsi ode mnie wystawiali tej grze najwyższe noty. Ja pokornie dodam, że pomimo późnej pory zasiadamy do kolejnej rozgrywki, genialne.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Filip z Lublina »

jedna rzecz mi umknęła, ale już naprawdę nie mam siły po raz kolejny wertować instrukcji, tym bardziej, że i tak mogę to źle zrozumieć.
chodzi o zwycięzcę bitwy.
jeśli jest nim atakujący - zabiera kafelek miejsca bitwy a wspomagający atak nie mają bonusów?
jeśli wygrywa broniący - tak samo zabiera kafelek i tak samo odnosi się do pomagierów?
jeśli jest broniący, ale nie ma atakera - kafelek zostaje odrzucony w niebyt a broniący zyskuje 2 puntky wpływów w danym mieście?
poza tym, czy wspomagających atak i obronę może być ile nam się podoba(jeśli wystarczy) a głównych wojaków może być tylko po dwóch, tzn jeden trirem i jeden hoplita na stronę?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Valmont »

chodzi o zwycięzcę bitwy.
jeśli jest nim atakujący - zabiera kafelek miejsca bitwy a wspomagający atak nie mają bonusów? TAK
jeśli wygrywa broniący - tak samo zabiera kafelek i tak samo odnosi się do pomagierów?TAK
jeśli jest broniący, ale nie ma atakera - kafelek zostaje odrzucony w niebyt a broniący zyskuje 2 puntky wpływów w danym mieście?TAK
poza tym, czy wspomagających atak i obronę może być ile nam się podoba(jeśli wystarczy) a głównych wojaków może być tylko po dwóch, tzn jeden trirem i jeden hoplita na stronę? zarówno w puli głównych atakujących i głównych broniących jak i sojuszników może być dowolna liczba kafelków. Ograniczenie jest jedynie takie, że nie można miksować różnych nacji. Zatem jeśli Spartanin jest głównym obrońcą, to kładzie swoje kafelki wszystkie które uważa za pomocne na polach trirem i hoplitów głównej obrony. Jeśli jakaś inna nacja lub nacje wspiera Spartan, to umieszcza dowolną liczbę swoich wojsk jako wspierający.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Smerf Maruda »

Dodam jeszcze link, w którym jest jednoznacznie wyjaśnione, jak ustale się kolumnę z tabeli, według której - kolummy, nie tabeli - są przeprowadzane walki:

http://boardgamegeek.com/article/1629326#1629326
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: jax »

Smerf Maruda pisze:Dodam jeszcze link, w którym jest jednoznacznie wyjaśnione, jak ustale się kolumnę z tabeli, według której - kolummy, nie tabeli - są przeprowadzane walki:

http://boardgamegeek.com/article/1629326#1629326
No właśnie zawsze tak mówiłem - zawsze patrzymy względem środka (nieważne czy ustalanie wyniku jest po jego prawej czy lewej stronie). Przecież to jasno wynika z instrukcji - dlatego nigdy nie rozumiałem tych prób innych interpretacji :roll: Mam nadzieję, że jak ma to już oficjalną pieczatkę Wallace'a, to elementy wywrotowe przestaną się upierać przy swoim zdaniu i siać ferment i w W-wie będziemy grać w jedyną słuszną wersję :roll:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Filip z Lublina »

mam kilka wątpliwości:
1.w instrukcji jasno jest napisane, że na polach pomocników w bitwach może być dowolna ilość jednostek z różnych miast. jeszcze nie widziałem zdjęcia na BGG, na którym byłyby pomieszane jednostki. czy to jest tak rzadko stosowane czy może ta zasada doczekała się jakiejś erraty? Valmont uważa, że jest inaczej:
Valmont pisze:zarówno w puli głównych atakujących i głównych broniących jak i sojuszników może być dowolna liczba kafelków. Ograniczenie jest jedynie takie, że nie można miksować różnych nacji. Zatem jeśli Spartanin jest głównym obrońcą, to kładzie swoje kafelki wszystkie które uważa za pomocne na polach trirem i hoplitów głównej obrony. Jeśli jakaś inna nacja lub nacje wspiera Spartan, to umieszcza dowolną liczbę swoich wojsk jako wspierający.
2.czy jeśli bitwa trwa dwie tury(lądową i morską) to czy, jeśli ja jako główno-dowodzący gracz mam tylko hoplitów za to pomocnik ma oba, to czy pomocnik może wygrać dla mnie bitwę jeśli, dajmy na to, ja mam brak jednostki do decydującego(drugiego) starcia?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Smerf Maruda »

Ad 1. Główny obrońca - cała jego armia, zarówno morska, jak i lądowa - musi pochodzić z jednego polis. Obrońców pomocniczych może być cała masa, z dowolnych innych miast (jeśli, oczywiście, nie atakują gdzie indziej polis, którego zamierzają bronić).

Ad 2. Jeśli nie ma głównego obrońcy w drugiej bitwie, to kafelek i przypada głównemu obrońcy właśnie, nawet jeśli kafelek 'wybroni' pomocnik.
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Rockford »

Po lekturze instrukcji i przewertowania wątków na BGG mam jedno pytanie, jak wygląda sprawa sojuszy.
Czy sojusznicy wspierający w bitwach atakującego/obrońcę uzyskują jakiekolwiek zyski z wygranej? Znalazłem jedynie info że jeżeli walka jest przegrana, a siły główne nie posiadają żetonów to straty ponoszą sojusznicy.
Jeżeli nie ma profitów to po co komu sojusze? Czy jedynym dobrem jest pognębienie przeciwnika?

--
pozdrowienia
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2820
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 104 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Ink »

Rockford pisze:Po lekturze instrukcji i przewertowania wątków na BGG mam jedno pytanie, jak wygląda sprawa sojuszy.
Czy sojusznicy wspierający w bitwach atakującego/obrońcę uzyskują jakiekolwiek zyski z wygranej? Znalazłem jedynie info że jeżeli walka jest przegrana, a siły główne nie posiadają żetonów to straty ponoszą sojusznicy.
Jeżeli nie ma profitów to po co komu sojusze? Czy jedynym dobrem jest pognębienie przeciwnika?

--
pozdrowienia
Bezpośrednich profitów nie mają.

Pośrednie - jak najbardziej. Na przykład broniąc miasta, w którym stoją ich posągi, albo atakując miasto, które jest cenne dla lidera. Albo w ramach porozumień dyplomatycznych ("ty mnie wesprzyj tu, to ja cię wesprę tu").
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: herman »

Czy obrońca może wstawić się na pole bitwy jeśli nie ma atakującego ?
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: staszek »

Może.Wtedy o ile mnie pamięć nie myli,jeśli nikt nie zaatakuje,obrońca dostanie dwie kostki wpływu w tym mieście.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: herman »

gracias
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: artch »

Czy dysponuje ktoś POPRAWIONĄ polską instrukcją do gry, która jest na stronie REBEL-a, bo mam wrażenie, że w kilku miejscach są błędy/braki, np. mylone są słowa o najniższej wartości kafla z najwyższą wartością w przykładzie, czy też zdania w połowie urwane np. coś o obowiązkowym dokładaniu wojska z kafli już odrzuconych poza planszę, nie za bardzo wiem, czy dobrze rozumiem te zasady? A jeśli nie, to może ktoś ma np. lużne zestawienie już poprawionych zauważonych błędów z tej instrukcji.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perikles - mial ktos okazje zagrac?

Post autor: Gabriel »

Jak wygląda zależność językowa tej gry? Na BGG jest "some necessary text", natomiast ciężko mi potwierdzić to na zdjęciach. Jedyne co widzę, to żetony jednostek z nazwami miast i liczbą VPS - ale to jest kwestia faktycznie niezależna. Oprócz tego chyba jakieś niebieskie karty pomocy, ale one mogą być zbędne. Czy są jeszcze jakieś elementy zależne, gdzie są zwroty/zdania po angielsku?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
ODPOWIEDZ