Wyspa Tukana vs. Demeter

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: Miszon »

Zastanawiam się nad jednym z tych tytułów.
Zasadniczo ogólnie szukam jakiejś wykreślanki, która będzie dobra i niebanalna (trochę cięższa, ale też nie taka kobyła jak Mur Hadriana), coś pokroju Kartografów jeśli chodzi o poziom myślenia.

Czym się one różnią i co polecacie?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 483
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 866 times
Been thanked: 204 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: JollyRoger90 »

Mam obie. Obie bardzo lubię. Tukany są lżejsze niż Demeter. Zatem jeśli szukasz czegoś tylko trochę lżejszego niż Mur Hadriana, to polecałbym właśnie Demeter :)
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: Miszon »

A jak oceniałbyś w skali Welcome - Tukan - Demeter - Kartografowie?
Tak ciężkość, jak i jakość/fun z gry?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: tomwro »

Welcome < Tukan < Papierowe podziemia = Kartografowie.
Co nie zmienia faktu, że wszystkie niezbyt skomplikowane, ale każdą lubię...
Demeter u mnie jeszcze leży w folii
venomik
Posty: 565
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 254 times
Been thanked: 272 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: venomik »

Wyspa Tukana to fajna gra, ale pod względem kombinowania to odstaje wyraźnie w dół. Mam zamiar kupić, ale głównie żeby sobie pograć z rodzicami mającymi 65 lat, których Kartografowie momentami trochę przerastali przy pierwszej rozgrywce, mimo że graliśmy bez zasadzek.

Nie wiem czy wszelkie gry typu roll and write również Ci pasują. Dla niektórych rzucanie kośćmi w takim Kolejowym Szlaku jest tym samym co odwracaine kart w Welcome to, inni mają odmienne podejście. Ale osobiście bym polecił tak:
That's Pretty Clever!, Dinosaur Island: Rawr 'n Write, Fleet: The Dice Game/Three Sisters, te tytuły powinni dać Ci znacznie wiecej możliwości kombinowania niż Wyspa Tukana.
Miszon
Posty: 2531
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 500 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: Miszon »

Dzięki za listę poleceń, szkoda że poza Rzuć na Tacę nie ma chyba polskich wydań...
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
venomik
Posty: 565
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 254 times
Been thanked: 272 times

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: venomik »

Miszon
Niestety gry tego typu jakoś wybitnie się nie przyjęły w Polsce. Widać to choćby po ilości wpisów o danej grze na forum czy o tym jak często się o nich słyszy na grupach FB, jak często się ludzie umawiają na to, jak często te gry lądują w topkach i polecajkach.
Z polskich tytułów znam jeszcze Kolejowy Szlak, ale tutaj główkowania raczej mniej niż potrzebujesz, a rozgrywka też momentami dość schematyczna. Chociaż gra była dostępna za grosze, wiec jeśli jest gdzieś do urwania za 30 zł to warto.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: sydonia »

Miszon pisze: 07 lut 2023, 13:03
Czym się one różnią i co polecacie?
Obie bazują na kartach, nie ma elementu "roll". Wyspy Tukana to gateway. Takie trochę Wsiąść do pociągu wśród wykreślanek, bo też tworzymy sieć połączeń między obiektami na mapie. Demeter wagowo level wyżej od Tukanów, ale zdecydowanie mniej przekomplikowane niż Mur Hadriana. Da się zmieścić czasowo w pół godziny, a ma się poczucie zagrania w wykreślane euro - z każdą kolejną turą zaczynają wchodzić kombosiki i jest kilka źródeł punktów, i oczywiście we wszystko nie da się pójść.
darioinvader
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2021, 17:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Tukana vs. Demeter

Post autor: darioinvader »

Wyspy tukana mam i grywam razem z dziećmi oraz mniej ogranymi znajomymi. W Demeter do tej pory grałem raz i jest to bardziej zaawansowany tytuł. Można więcej pokombinować. Oba to flip and write (podobieństwo do Kartografów) i mają charakter lekkiego wyścigu żeby zdobyć więcej punktów od przeciwników.
Ze swojej strony mogę polecić jeszcze Rajas of the Ganges: The Dice Charmers oraz wspomniany już wcześniej Fleet: the Dice game. Oba tytuły oparte o kości , dają sporo okazji do pokombinowania i budowania kombosów. W obu grach jest też element interakcji - draftu kości. W Tukany i Demeter to równoległe pasjanse.
ODPOWIEDZ