Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Mówisz o podstawce? Bo nie znalazłem takiego wydarzenia w kartach.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Takie żetoniki są dla wybrańców :D (Dodatek Beagle) od razu wrzuciłem je + 14 wydarzeń z dodatku do wersji podstawowej żeby emanować "fajnością" xD

Ps. Generalnie wybierasz z 3 żetonów (pułapki, potworka, skarbu) jeden żeton i ustawiasz zakryty na miejscu eksploracji. Takie o wydarzenie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Trzeba tak było od razu mówić. Teraz rozumiem, że nie rozumiem. A tak nie rozumiałem, że nie rozumiem, chociaż powinienem rozumieć. ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

Pixa pisze:Wydaje mi sie, ze dostaje rane, w imie zasady, ze nie rozpatruje kart przygody.
A jeśli dostaje w takiej sytuacji ranę, zdejmuje się żeton z pytajnikiem z danej talii?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

W instrukcji nie jest to dokładnie wskazane, ale są dwie przesłanki, z których można wyciągnąć wniosek: "Kiedy Piętaszek wykonuje Akcję - należy rozpatrzeć ją w taki sam sposób, jakby Akcję wykonywał gracz." oraz: "Jeśli podczas jakiejkolwiek Akcji Piętaszek miałby rozpatrzeć Przygodę, nie należy dobierać karty Przygody. Piętaszek nigdy nie rozpatruje Przygód - zamiast tego otrzymuje 1 Ranę." (wytłuszczenia wg instrukcji).
Co rozumiem tak, że pytajnik odnosi się do Piętaszka, podobnie jak odnosiłby się do gracza, tyle że jego działanie jest odmienne (nie ciągnie się karty), niemniej: spożytkowane w postaci 1 Rany. Ja w każdym razie pytajnik odrzucam.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

Właśnie w taki sposób graliśmy. Dzięki.
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Też tak robię. Nie piętaszka wina że nie może pociągnąć przygody ;D
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: serafin098 »

Mnie zastanawia co się dzieję z pytajnikiem, jeżeli wykonuję tą samą akcję kilkakrotnie w jednej turze.
Przykład:
Pytajnik znajduję się na akcji eksploracji, w tej turze mam zamiar odkryć 3 kafelki na raz.
Na 2 z nich posyłam po 2 pionki a na trzeci jeden pionek. Mogę zdecydować o kolejności wykonywania tych akcji? W sensie pociągnąć kartę tym, który poszedł sam (i tak musi rzucać koścmi), a kolejnymi wziąć kafelki "na pewniaka"?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Michał M »

Według mnie możesz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Ja też tak gram. W instrukcji nie mogę znaleźć w tej chwili żadnego rozstrzygnięcia w tej kwestii, więc zakładam, że co nie jest zabronione, jest dozwolone.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pixa »

serafin098 pisze:Mnie zastanawia co się dzieję z pytajnikiem, jeżeli wykonuję tą samą akcję kilkakrotnie w jednej turze.
Przykład:
Pytajnik znajduję się na akcji eksploracji, w tej turze mam zamiar odkryć 3 kafelki na raz.
Na 2 z nich posyłam po 2 pionki a na trzeci jeden pionek. Mogę zdecydować o kolejności wykonywania tych akcji? W sensie pociągnąć kartę tym, który poszedł sam (i tak musi rzucać koścmi), a kolejnymi wziąć kafelki "na pewniaka"?
IMHO mozesz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: serafin098 »

Teraz wpadłem na pomysł, że to może być zależne od położenia żetonu pierwszego gracza - kolejność wykonywania akcji według wskazówek zegara?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

No w instrukcji tego nie znalazłem. To jest kooperacja, więc raczej nie obowiązuje kolejność w rundzie, ale gdybyś coś znalazł, daj znać.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Rune »

vojtas pisze:
pentoza pisze:No właśnie. Mnie się niestety nie udało znaleźć żadnego źródła tej rewelacji. A byłoby dobrze, gdyby ktoś to potrafił zweryfikować, żebyśmy mieli pewność, czy faktycznie jest na co czekać, czy to tylko "głuchy telefon" i żadnego dodatku z Cthulhu do Robinsona nie będzie. ;)
Trzewik mówi o tym tutaj. 12:48 o kampanii do Robinsona.
Dzięki bardzo ;) Już zacieram łapy, a w międzyczasie łykam wszystkie dodatki. Za to drugie Portal powinien odpalić Ci jakąś działkę :lol:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Kolejny dzień z Robinsonem. Rozegrałem scenariusz 3 i 4. Scenariusz 3 potoczył się znakomicie. Karta skarbu pozwoliła mi wygrać grę (dociągnąłem 2 skóry, osiągając 5). Scenariusz 4 niestety przegrałem, kafelki lokacji tak mi się ułożyły że nawet zdolność odkrywcy nie mogła mi pomóc. Skończyłem na 1 odkrytej świątyni. Nie mniej jednak bawiłem się przednio. Już zaczynam tworzyć swój scenariusz do Robinsona, może kiedyś jak uznam że jest spoko to udostępnię. Na koniec 2 screeny z końcowych tur.

Scenariusz nr 3 Win
Obrazek
http://i.imgur.com/M7ThjXq.jpg
Scenariusz nr 4 Fail
Obrazek
http://i.imgur.com/jRjf5Tz.jpg

Tym samym na 4 gry w Robinsona wygrałem 3. Będę katował kolejne scenariusze zaczynając od 4 żeby skończyć grę (taki ot cel) i zabiorę się za Beagla.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Geniusz czy źle gra ? :)
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Ginjus end lacki gaj
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Vivo »

Trudno ze zdjęcia z końcowego etapu gry wywnioskować czy grasz poprawnie, ale kilkakrotnie była już przypominana zasada, że jeśli idzie za dobrze (a w Twoim wypadku właśnie tak jest) to przejrzysz instrukcje jeszcze raz :wink:

Scenariusz 1. (choć ten akurat najłatwiejszy). Pamiętasz o tym, że drewno można odłożyć tylko przed fazą akcji? To oznacza, że ostatniego dnia musisz już je mieć przygotowane, a nie dopiero zdobyć w fazie akcji.

Dodatkowo drewnem można dopełnić tylko aktualny poziom stosu, nadwyżka przechodzi na następny dzień.

Może karty z dodatku tak bardzo ułatwiają Ci grę :mrgreen:
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Matko to już nie można być mądrym i mieć trochę szczęścia w życiu ? Zapewne nie raz jeszcze przegram :)

Ad. 1 Drewno odkładałem między fazą Produkcji a Akcji.
Ad. 2 Dokładałem tylko tyle drewna ile mogłem do jednego poziomu, nie robiłem 2 poziomów w jednej turze.
Dawać jeszcze, może ktoś wpadnie na coś co mi udowodni że nie wygrałem i wprowadzi w stan depresji. No offense :)

Przejrzyj karty z dodatku i odpowiesz sobie na pytanie czy jest łatwiej czy nie. Jest na pewno trochę ciekawiej bo ciągniesz więcej kart tajemnic o ile wylosujesz do talii wydarzeń takie cacka.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

Nie przejmuj się ja też z pierwszymi trzema scenariuszami poradziłem sobie bez strat, grając zgodnie z instrukcją :-)
Zazdrośnicy:-)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pan_K »

Luz - nikt tu ci nie chce odbierać uciechy.
Po prostu statystycznie jesteś rarogiem, więc się ludzie interesują.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1567
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 201 times
Been thanked: 598 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Ayaram »

Ale tak nie raz bywa ;) Sam grałem na początku to wszystko wygrywałem lajtowo i się dziwiłem co oni na tym forum ciągle pieprzą, że taka ciężka gra wtf. A potem kilka następnych partii, które zaczynałem na kozaka, a wpieprz dostawałem jak nie wiem :wink:
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

s7ven pisze:Dawać jeszcze, może ktoś wpadnie na coś co mi udowodni że nie wygrałem i wprowadzi w stan depresji. No offense :)
No to może używałeś wielorazowo brązowych pionków akcji, które zazwyczaj są jednorazowe (np. te z żetonów odkryć)? :wink:
s7ven
Posty: 81
Rejestracja: 11 maja 2014, 18:39

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: s7ven »

Po użyciu usuwam np ze świec. Still nothing..
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: serafin098 »

Nie wiem, czemu się aż tak dziwicie. Fakt, że na początku przypadkiem można źle grać (ja na przykład używałem żetonów odkryć bez zrobionych naczyń, myślałem,że garnek oznacza fazę nocy).
jednak grając we dwójkę (na ustawieniu: Piątaszek + dwa przedmioty startowe + jedna karta wraku na początku) wygrywamy 90% gier (poza wyspą kanibalii, tam trzeba mieć trochę szcześcia).
Jak Ci idzie za łatwo, to graj bez kart wraku/przedmiotów/psa/piętaszka :)
ODPOWIEDZ