Achaja (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Achaja

Post autor: xelos80 »

Jak tam idą prace nad grą? Do maja już mało czasu :)
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Można powiedzieć, że poświęcamy całą energię na testy. Liczymy na to, że na planszówkowym spotkaniu w Brzegu będziemy mieć ze sobą prototyp do pogrania.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Achaja

Post autor: xelos80 »

a to może coś zdradzicie? Jaki to rodzaj gry będzie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: Yavi »

RedImp pisze:Można powiedzieć, że poświęcamy całą energię na testy. Liczymy na to, że na planszówkowym spotkaniu w Brzegu będziemy mieć ze sobą prototyp do pogrania.
Właśnie, uchylcie rąbka tajemnicy - co to będzie, jakie będzie i kiedy będzie ;)
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Dziękujemy wszystkim tym, którym udało się zagrać w prototyp Achai podczas spotkania w Brzegu. Najbardziej cieszy nas to, że się wam podobało pomimo jeszcze niedokończonych prac nad prototypem.
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Achaja

Post autor: tomiz123 »

Może jakieś zdjęcia ? Więcej informacji o samej grze ?
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: Drazz »

Czekamy na jakąś szczegółową relację.
"Achaję" kupuję w ciemno, nawet jeśli będzie gniotem niewartym uwagi. Nie, nie dla mnie. Dla siostry - wielkiej miłośniczki książki.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

tomiz123 pisze:Może jakieś zdjęcia ? Więcej informacji o samej grze ?
W Achai każdy z graczy reprezentuje jeden z rodów książęcych, który poprzez intrygi stara się zyskać jak największą władzę w obszarach Troy, jakie reprezentuje plansza składająca się z kafelków.
Władzę można zdobyć przez posiadanie jak największych wpływów na danym kaflu a wpływy te są reprezentowane przez kości w kolorze każdego gracza. Gra trwa trzy tury(okresy, w których następuje przewrót polityczny). W pierwszej turze gracze mają na planszy tylko trzy swoje kości a z kolejnymi turami dochodzą jeszcze kolejne dwie oraz dodatkowe obszary Troy. Każdy z obszarów Troy ma swoje ograniczenia w postaci maksymalnej ilości kości, jakie mogą na nim leżeć, więc trzeba się rozpychać i wypychać innych ;). Kartami intryg gracze zmieniają wyniki na kościach jak i ich miejsce. Do tego dochodzi jeszcze grupa postaci wykładana w każdej turze, które dają możliwość wykonywania dodatkowych akcji mających wpływ na kości jak i innych graczy. Z zasobów w grze występuje jedynie złoto trzymane przez graczy niejawnie.
W telegraficznym skrócie to tyle. Generalnie gra pełna negatywnej interakcji, do której lepiej niech nie podchodzą osoby(nawet z kijem w ręku), które nie lubią tego typu gier.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: WRS »

RedImp pisze:Generalnie gra pełna negatywnej interakcji, do której lepiej niech nie podchodzą osoby(nawet z kijem w ręku), które nie lubią tego typu gier.
Potrafisz zachęcić.
Niech Cię! :D
Kiedy będzie można potestować prototyp? Na międzyPionku?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
kjczewa
Posty: 46
Rejestracja: 05 kwie 2014, 19:59

Re: Achaja

Post autor: kjczewa »

Szkoda, liczyłem na jakąś skomplikowana przygodowke z wylewajacym się klimatem ale wiem ze nie zawsze ma co się chce :) życzę powodzenia !
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Achaja

Post autor: galthran »

Wybieracie się z prototypem na Pyrkon może?
Drazz
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2015, 11:08
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: Drazz »

kjczewa pisze:Szkoda, liczyłem na jakąś skomplikowana przygodowke z wylewajacym się klimatem ale wiem ze nie zawsze ma co się chce :) życzę powodzenia !
Miałem podobne wyobrażenia. "Achaja" ma mnóstwo ciekawych postaci które aż proszą się aby nimi pograć.
Awatar użytkownika
MonsterCookie
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 2014, 11:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Achaja

Post autor: MonsterCookie »

całkowicie zaskoczyliście mnie tym, że będzie to kościanka...

btw. na fb RedImpa pojawiło się zdjęcie prototypu

Czy jakaś dobra dusza która miała okazję popróbować Achai w Brzegu mogłaby coś napisać o swoich wrażeniach?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Achaja

Post autor: jax »

Opis gry nie ma najmniejszego związku z fabułą 'Achai'. 'Królestwo Troy' można zastąpić dowolną nazwą i nic to nie zmieni. Na razie wygląda jak generyczna gra w 'zdobywanie wpływów w prowincjach'.
Zresztą kościanki z natury są generyczne.

Raczej kubeł zimnej wody dla miłośników świata Achai.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2015, 12:50 przez jax, łącznie zmieniany 3 razy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

galthran pisze:Wybieracie się z prototypem na Pyrkon może?
Tak ;)
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

MonsterCookie pisze:całkowicie zaskoczyliście mnie tym, że będzie to kościanka...

btw. na fb RedImpa pojawiło się zdjęcie prototypu

Czy jakaś dobra dusza która miała okazję popróbować Achai w Brzegu mogłaby coś napisać o swoich wrażeniach?
Jak zaznaczyliśmy na Fb - prosimy nie sugerować się oprawa wizualną prototypu. To tylko robocze arty, aby nie grac na pustych kartkach ;)
Oprawa wizualna dopiero powstaje.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

jax pisze:Opis gry nie ma najmniejszego związku z fabułą 'Achai'. 'Królestwo Troy' można zastąpić dowolną nazwą i nic to nie zmieni. Na razie wygląda jak generyczna gra w 'zdobywanie wpływów w prowincjach'.
Zresztą kościanki z natury są generyczne.

Raczej kubeł zimnej wody dla miłośników świata Achai.
Spoiler:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Achaja

Post autor: jax »

Ja chyba czytałem 3 inne tomy Achai... 'Walki o wpływy w poszczególnych prowincjach' Troy tam nie uświadczysz. Opis nie ma NIC wspólnego z książką. W Achai jest jakiś rys walki o kształt Troy, ale jako całości, jest to niejako przedstawienie losów całego królestwa. A i tak najwięcej jest wątków personalnych.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

jax pisze:Ja chyba czytałem 3 inne tomy Achai... 'Walki o wpływy w poszczególnych prowincjach' Troy tam nie uświadczysz. Opis nie ma NIC wspólnego z książką. W Achai jest jakiś rys walki o kształt Troy, ale jako całości, jest to niejako przedstawienie losów całego królestwa. A i tak najwięcej jest wątków personalnych.
Prosimy o umieszczanie informacji na temat fabuły z użyciem funkcji „SPOILER” – nie chcemy przecież popsuć zabawy, komuś kto nie czytał Achai.
Może faktycznie niepotrzebnie analizowaliśmy kilkukrotnie pierwsze trzy tomy ;)
Pozwól, że zacytuję coś co w zasadzie zapoczątkowało całą lawinę zdarzeń w książce i ukształtowało finał trzeciego tomu.
Spoiler:
Inna sprawa nie mówimy tu o żadnych prowincjach Jax tylko o obszarach władzy typu Mennica, Arsenał , Zgromadzenie Świątynne, Rada Królewska, itp.
Awatar użytkownika
MonsterCookie
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 2014, 11:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Achaja

Post autor: MonsterCookie »

SPOILER?? No tak bo 2/3 książki to było tysiąc sposobów na cierpienie średnio rozgarniętej Achai i co raz to nowe perwersyjne wizje Ziemiańskiego. Całe szczęście że autorzy gry skupili się na jedynym ciekawym wątku wpływów politycznych, który był ciągnięty przez Siriusa i Zaana,

tylko... gra oparta na kościach? To chyba moja główna obawa.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Achaja

Post autor: costi »

Zrobienie z 3-tomowej sagi gry na podstawie jednego akapitu... bomba :|
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Achaja

Post autor: SaszaPL »

Hmm.. Widzę logikę wwyborze tematu, chociaż się z nim nie zgadzam.
Spoiler:
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Achaja

Post autor: xelos80 »

kjczewa pisze:Szkoda, liczyłem na jakąś skomplikowana przygodowke z wylewajacym się klimatem ale wiem ze nie zawsze ma co się chce :) życzę powodzenia !
Tez liczyłem na coś więcej. Kupę figurek. Klimatyczna planszę. Jako streach gole musi być coś więcej niż dodatkowe kart, dodatkowe kości, czy plansza dla 6-8 gracz żebym chciał grę kupić przez wspieram.to a nie później gdy ktoś będzie ja sprzedawać.
Pan lodowego ogrodu sprzedał się tak jak się sprzedał dzięki 2 rzeczom. 1 patronatowu sklepu. 2 fajnym figurkom których kupno mocno windowalo zebrana kwotę i przebijalo kolejne kwoty streach goli.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Achaja

Post autor: RedImp »

Pierwsze koty za płoty czyli relacja z pierwszych otwartych testów Achai ;)
http://gra.wstepna.pl/achaja-prototyp/
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Achaja

Post autor: Koshiash »

"Jeśli wydaje wam się, że trylogia Ziemiańskiego opowiadała o losach pechowej, tytułowej księżniczki – to bardzo się mylicie. Przede wszystkim, w Achai tworzyła się historia, powstawały i upadały mocarstwa, zmieniał się porządek świata." - Może się mylę, a może Wy się mylicie. Gra grą, ale od moich doświadczeń czytelniczych proszę się od... czepić. :wink:
ODPOWIEDZ