A Study in Emerald 2 ed. / Studium w Szmaragdzie (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: ramar »

Do pytań Tygrys69 dodałbym jeszcze jedno: Czy do gry dorzucicie opowiadanie Neila Gaimana? :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: ozy »

Tygrys69 pisze:Cześć! Prosiłbym o przedstawienie różnic pomiędzy pierwszą a drugą wersją gry. Szczególnie interesują mnie:

1. W pierwszej odsłonie plansza zawierała drogi między miastami. Czy teraz w drugiej wersji nie jest za prosto ? Czy możliwość przenoszenia się między miastami, nie za bardzo ułatwia zamachy na agentów ?
Nie jest za prosto. By móc się szybko transportować i oprzeć na tym taktykę trzeba pozyskać sporo kart z torami. A zatem to po prostu jedna z taktyk do wykorzystania w grze, nie lepsza i nie gorsza niż inne.
Tygrys69 pisze:2. Czy zamachy na agentów wciąż są możliwe ?
Jak najbardziej.
Tygrys69 pisze:3. Czy istnieją podwójni agenci ? Strasznie mi się ten koncept podobał (widziałem recenzję Rahdo). Chodzi mi o sytuacje, gdy ktoś kieruje agentem, który tak naprawdę należy do nas.
Nie. Nie mają żetonów - są pionkami - stracili parametry itp.
Tygrys69 pisze:4. Nie podobał mi się za to pomysł ze zdobywanie i odbieraniem miast przeciwnika. Sam pomysł ok, ale już Rahdo pokazał, że może dziać się to w kółko i w kółko bez końca...
To poprawiono, miasta są na kartach i można je zdobywać tak jak pozostałe karty.
Tygrys69 pisze:5. Jak gra się na 2 osoby ? Czy gra wtedy nie traci miodności jak BSG ?


Gra skaluje się bardzo dobrze. Grałem we wszystkich wariantach i ten dla dwóch osób jest równie emocjonujący co pozostałe, tylko oczywiście nie ma w nim polityki i czasowych koalicji.
Tygrys69 pisze:6. Czy będzie prowadzona przedsprzedaż gry ?


Tak, ale dopiero gdy sprawdzimy pudełka i będziemy wiedzieli, że wszystko jest OK.
Tygrys69 pisze:7. Jak działają Zombie oraz Vampiry ?
Wampiry pozwalają ochronić swojego agenta przed zabójstwem albo zastąpić cudzego agenta własnym. Zombie wystawiamy w akcji a w kolejnej każdy pożera po 1 agencie itd.
ramar pisze:Do pytań Tygrys69 dodałbym jeszcze jedno: Czy do gry dorzucicie opowiadanie Neila Gaimana? :D
Chcieliśmy, ale wydawca nie podjął z nami współpracy. Za to wydał ponownie zbiór opowiadań, w którym jest ten tekst. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: Tygrys69 »

Dzięki za odpowiedź :) Czyli jedyna zmiana na minus to brak podwójnych agentów. No to co, trzeba kupić :)
Focus!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: misioooo »

Trzeba, tylko gdzie i kiedy?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: arturpe »

Dołączam się do zapotrzebowania :)
CezarIXen
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2014, 10:28
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice/Wrocław

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: CezarIXen »

W jakim rozmiarze będą karty? Oczekiwanie na samą grę urozmaicę sobie zakupem koszulek. :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: ozy »

63.5x88.9

9 września zaczęli kompletacje. Na Essen bedzie. Może tydzień wcześniej. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: arturpe »

Wiem, jestem zawistny. Oby nie wykupili tam całego nakładu :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: krecilapka »

Polskiej wersji na Essen na pewno nie wykupią.
Ja zakładam, że nie jest to gra której nakład wyczerpie się na pniu. Więc nie macie co się spieszyć z zakupem. Ale na wszelki wypadek kupuję od razu jak się pojawi ;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5240
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1848 times
Kontakt:

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: Gambit »

krecilapka pisze:Ja zakładam, że nie jest to gra której nakład wyczerpie się na pniu. Więc nie macie co się spieszyć z zakupem. Ale na wszelki wypadek kupuję od razu jak się pojawi ;)
Tak samo pewnie ludzie mówili o pierwszej edycji. A tu nagle Zonk :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: misioooo »

Nieznane są ścieżki kulturowe Cthulu... Stąd pewnie zonk :)
Nas jest wielu, więcej niż nieświadomi sądzą!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: crsunik »

To gdzie to można kupić? :)
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: Tygrys69 »

Z tego co patrzę w żadnym z większych sklepów preordera złożyć się nie da... Trza czekać :) Szkoda, że już nie można zaklepać swojej kopii :) Prosilibyśmy w takim razie o cynk od wydawcy lub innego forumowicza jeśli gra pojawi się w przedsprzedaży :) Zakładam, że to już niedługo bo premiera zbliża się wielkimi krokami! :)

Dwukrotnie przeczytałem instrukcję i faktycznie reguły są jasne, proste i szybko da się je wytłumaczyć komuś nowemu przy stole :)
Focus!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: krecilapka »

Mnie jednak na prostą i łatwą do wytłumaczenia nie wygląda. Zauważ ile masz dostępnych akcji. Wybierasz z około 10 możliwości. To sporo. Bez pomocnika gracza początek może być trudny. Mimo dość czytelnych ikonek na kartach.
Do tego karty specjalne łamiące zasady podstawowe. Wytłumaczenie zabójstwa / ukrycia. Sposoby naliczania punktów zwyciestwa zależnie od strony konfliktu. Bardzo fajny sposób naliczania punktów na torach wojny i rewolucji, ale też bardzo nieintuicyjny. Jak się gra to już widać, że luzik. Ale tłumaczenie to nie takie 5 minutek i lecimy z koksem. Przynajmniej ja tak to widzę.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: asiok »

Udało mi się kolejny raz zagrać (dzięki chłopaki za przywiezienie na Unpuba!).

No i nic się niestety nie zmieniło.... Nic na to nie poradzę.... Ja po prostu muszę ją kupić.

Zakręcony pomysł z punktowaniem i zmianą wyniku na koniec ciągle mnie fascynuje :)

Opole - do roboty! Pakować te kosteczki do woreczków i wysyłać! Społeczeństwo się domaga!
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: Tygrys69 »

krecilapka obejrzyj sobie Rahdo jak grał w 1 część, potem zweryfikuj z instrukcją zmiany dla części 2 :) Jestem przekonany, że wytłumaczyłbym zasady nowemu graczowi w max 15 - 20 min. Zgodzę się natomiast z Tobą co do punktacji:) Jest bardzo zakręcona, ale po zastanowieniu jak najbardziej ma sens. Akcji może jest sporo, ale opierają ograniczają je karty jakie masz na ręce. Symbole na kartach są bardzo intuicyjne. Karty zmieniają zasady, ale robią to poprzez tekst na nich samych, także nic prostszego ;) Jedyną obawę budzi we mnie gra na 2 osoby. Niestety od takiej ilości osób zacznę i najczęściej w tyle osób będę grać...
Focus!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: krecilapka »

Tygrys69 pisze:krecilapka obejrzyj Jedyną obawę budzi we mnie gra na 2 osoby. Niestety od takiej ilości osób zacznę i najczęściej w tyle osób będę grać...
Zacznę grać, zobaczę jak to z tłumaczeniem idzie ;). 20 minut to nie jest szybkie wprowadzenie jak na mój gust. No ale czas pokaże.
Współczuje za to 2 osobowych partii. Ta gra ewidentnie jest stworzona na większą ilość graczy. To chyba nawet 3 jest ilością "taką se". Raczej 4 to dobra ilość.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: A Study in Emerald v2

Post autor: ozy »

asiok pisze:Opole - do roboty! Pakować te kosteczki do woreczków i wysyłać! Społeczeństwo się domaga!
Nasi niemieccy drukarze robią co mogą. ;)

Co do komplikacji zasad - one nie są trudne, ale wymagają pewnego obycia, takiej zapoznawczej partii, by na żywo przetestować sposób zdobywania i liczenia punktów. Potem w użyciu będzie już tylko opis akcji specjalnych kart, bo niektóre są diablo wredne i warto wiedzieć, co potrafią. Ale to nie powinna być "moja pierwsza planszówka, mamo", żeby była jasność. ;)

Co do gry dla małej liczby graczy. W weekend na Unpubie była grana w 3 osobowym składzie. Może Ronczi znajdzie trochę czasu, to coś skrobnie na ten temat, obiektywnym okiem.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: yosz »

A na ZnadPlanszy klimatyczny tekst "Siedziby i imiona Bestii", który może umili czas na czekanie na premierę gry :)

http://info.znadplanszy.pl/2015/09/21/s ... -medialny/

---

a co do gry w małym gronie. Graliśmy w piątek w trzy osoby i wygrała osoba, która zblefowała pozostałe dwie że jest lojalistą. Jako jedyny restauracjonista przy stole cieszyłem się pod koniec partii że wygram, dopóki nie odsłoniliśmy przynależności - szczęka opadła mi dość nisko. Na trzy osoby jak najbardziej jest to bardzo grywalny tytuł. Spróbuję jeszcze na dwie. Niedługo recenzja / rzut okiem.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Kiedy akaś przedsprzedaż czy coś rusza? Październik już jutro! A Cthulu niecierpliwy.... i głodny... domaga się pożywienia w postaci czegoś świeżego na stole :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Już wkrótce gwiazdy będą w porządku. :)

A chętnych na partyjkę zapraszam w sobotę na Narodowy.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5240
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1848 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Gambit »

ozy pisze:Już wkrótce gwiazdy będą w porządku. :)

A chętnych na partyjkę zapraszam w sobotę na Narodowy.
Jaram się jak flota Stannisa. Szkoda, że nie jestem z Wawy...
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: crsunik »

A może na Narodowym będzie można kupić kopie? ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Przynajmniej jasne, dlaczego gry jeszcze nie ma w sprzedaży... Ozy zgarnął całą dostawę i na stadionie spod lady z marzą 300 procent będzie opychał ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Ależ błądzicie, ślepcy. Czerwony księżyc na niebie nic Wam nie mówi?
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ