Osadnicy - Wyspa mgieł

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
toja
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2007, 11:48

Osadnicy - Wyspa mgieł

Post autor: toja »

Nie wiem, czy umieszczam pytanie na dobrym forum (dot. niezmodyfikowanej reguły), ale jestem tu nowa, więc jeśli nie, to proszę wybaczyć.

Czy w scenariuszu "Wyspa mgieł" można przestawiać ostatni statek z otwartej drogi?
Chodzi konkretnie o to, czy statek który odkrył nowy ląd (bądź morze) można w następnej kolejce przestawić i w ten sposób bez zakupu kolejnego statku odkryć następny ląd/morze :?:
Narysuj mi baranka...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Osadnicy - Wyspa mgieł

Post autor: Nataniel »

O ile nie zbudowales tam osady (nie "zakotwiczyles" statku"), to oczywiscie ze mozesz go dalej przestawiac.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Mam wrazenie ze mylisz 2 zasady Natanielu.

Statek mozna przestawic z zakonczenia NIE ZAMKNIETEJ drogi morskiej. I odpowiedz na pytanie toji brzmi: tak, mozna tak odkryc nieznany lad.

A inna sprawa to ze nie mozna kontynuowac (czyli dokladac NOWYCH elementow) drogi po ladzie ('wysiadajac' z morza) jesli wczesniej w miejscu 'wysiadki' nie zbuduje sie osady.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
toja
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2007, 11:48

Post autor: toja »

Dzięki,

przy ostaniej rozgrywce miałam taką sytuację i też byłam zdania, że kierując się ogólnymi regułami, można w ten sposób postępować, ale pozosali gracze nie byli co do tego przekonani, więc odstąpiłam od takiego ruchu (nie muszę dodawać, że sporo na tym straciłam :wink: )
Ale teraz już się tak łatwo nie poddam :!: :D
Narysuj mi baranka...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

jax pisze:Statek mozna przestawic z zakonczenia NIE ZAMKNIETEJ drogi morskiej. I odpowiedz na pytanie toji brzmi: tak, mozna tak odkryc nieznany lad.
No i przeciez to samo napisalem? toja nie pytal przeciez o drogi ladowe ani ich budowanie na koncu drogi morskiej...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

o rany, a ja w twojej wypowiedzi przeczytalem 'nie mozesz przestawiac' - nie wiem skad mi sie wzielo to 'nie' :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
toja
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2007, 11:48

Post autor: toja »

Chodzi mi o to, czy jednego statku można użyć do odwrócenia więcej niż jednego żetona/heksa i w ten sposób odkrywać dodatkowy ląd/morze ("Wyspa mgieł" to specyficzny scenariusz i nie jest to wyjaśnione w zasadach go dotyczących).
Wg mnie tak, ale wolę się upewnić.

A tak przy okazji, to płci jeszcze nie zmieniłam :wink:
No chyba, że to męskie forum, to będę się podszywać...
Narysuj mi baranka...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

zgadzamy sie z Natanielem w pogladzie ze mozna
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
toja
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2007, 11:48

Post autor: toja »

No to wszyscy jesteśmy tego samego zdania.
Dzięki.
Narysuj mi baranka...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

toja pisze:A tak przy okazji, to płci jeszcze nie zmieniłam :wink:
Po nicku trudno zgadnac a nie zauwazylem koncowek czasownikow - przepraszam :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
toja
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2007, 11:48

Post autor: toja »

Nie ma problemu - tak się tylko czepiam :D

Wracając do tematu, rozumiem, że w przypadku okrycia lądu, przestawienia statku ( w następnej kolejce, oczywiście) i odkrycia kolejnego lądu (co się może zdarzyć) dostaję po jednym surowcu za odkryty ląd... (bo w tym właśnie tkwił problem w mojej ostatniej grze).
Nie mam teraz zasad gry przy sobie, ale tak jeśli dobrze pamietam, to za każdy odkryty ląd dostaje się jeden surowiec (bez potrzeby budowania osady).
Narysuj mi baranka...
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Tak.
I biorac pod uwage, ze przestawilas statek - dostajesz. Patrz jednak na to, co napisane powyzej:)
ODPOWIEDZ